Workshop skylinefotografie met Nikon – René Brandwijk

23 januari 2026 10:48
22 januari 2026 14:36
Partnerredactie

Het is je vast niet ontgaan dat Zoom.nl met grote regelmaat workshops en masterclasses organiseert. Topfotografen leren jou daar de fijne kneepjes van het vak en je krijgt de unieke kans om met de mooiste en nieuwste camera’s en objectieven te werken. Zoals onlangs tijdens een workshop skylinefotografie die samen met Nikon is georganiseerd. Lees hier de review van René Brandwijk.

In samenwerking met Nikon.

Als deelnemer aan de Nikon-workshop in samenwerking met Zoom.nl kreeg ik de kans om een dag lang verschillende combinaties van Nikon-apparatuur te testen tijdens een stadswandeling langs de skyline van Rotterdam. Ik fotografeerde op drie manieren: met mijn eigen Nikon Z6II in combinatie met de NIKKOR Z 14-30mm f/4 S en de NIKKOR Z 50mm f/1.8 S, en daarnaast met de Nikon Z8 body in combinatie met diezelfde 14-30mm groothoeklens. Het werd een dag vol vergelijken, experimenteren en ontdekken wat de kracht is van elk onderdeel.

Werken met de 14-30mm op mijn eigen Z6II

De eerste combinatie die ik gebruikte, was de 14-30mm f/4 S op mijn eigen Nikon Z6II. Omdat ik al vertrouwd ben met de instellingen en FN-knoppen van mijn body, kon ik meteen aan de slag. Het viel me direct op hoe compact en handzaam deze groothoeklens is. Met twee ringen – een voor het zoomen en een voor handmatig scherpstellen – had ik volledige controle. Het gewicht is prettig gebalanceerd en ook op statief is het een stabiele set, zonder topzwaar aan te voelen.

De lens moet voor gebruik even worden uitgeschoven, wat wennen is, maar ook handig omdat hij zo korter is tijdens vervoer. Eenmaal actief bleek de 14mm-beeldhoek indrukwekkend breed. Dat was even schakelen. De scherpstelling verliep soepel, het beeld op mijn camera was helder en de autofocus werkte snel en trefzeker. Achteraf op de pc zag ik dat de beelden een indrukwekkende scherpte en diepte hadden, zeker rond f/8. Enige aandachtspunt is het effect van flare bij lampen of direct zonlicht, al heb ik dat zelf niet als storend ervaren. Wat ik vooral waardeerde, was hoe goed deze lens zich leent voor weidse stadsgezichten en architectuur. Wel blijft het bij deze beeldhoek oppassen voor perspectivische vertekening: lijnen van gebouwen of lantaarnpalen kunnen snel wegvallen naar de randen.

©Rene Brandwijk / de Dordtograaf

Foto door René Brandwijk • Nikon Z8 • 20 sec • f/8 • ISO 125 • 30 mm

Test met de lichtsterke 50mm f/1.8 S

De tweede lens die ik probeerde, was de NIKKOR Z 50mm f/1.8 S. Ook deze gebruikte ik op mijn Z6II. De lens voelde stevig en robuust aan zonder zwaar te zijn, en lag prettig in de hand. Er zit slechts één ring op voor handmatig scherpstellen, en het diafragma regel je gewoon via de camera. Autofocus werkte probleemloos, maar ik vond het vooral plezierig om zelf scherp te stellen. De scherpstelring reageerde nauwkeurig en snel, en dat gaf veel controle. In de avondschemering maakte ik een opname waarbij ik later, tijdens het inzoomen op de computer, vogels ontdekte die me op locatie volledig waren ontgaan. Dat was een mooi bewijs van de scherpte en het detailniveau van deze lens. Het mooie aan de 50mm vind ik de balans tussen lichtsterkte en veelzijdigheid: bij f/1.8 krijg je een fraaie achtergrondonscherpte, terwijl bij kleinere openingen juist veel scherpte en detail behouden blijven. Ook in omstandigheden met weinig licht bleek deze lens perfect inzetbaar.

©Rene Brandwijk / de Dordtograaf

Foto door René Brandwijk • Nikon Z6II • 1/15 sec • f/4 • ISO 100 • 50 mm

Kennismaking met de Nikon Z8

Tijdens de workshop kreeg ik ook de kans om te werken met de Nikon Z8 in combinatie met de 14-30mm f/4 S. Wat direct opviel, was de robuuste bouw en het grotere formaat van de body. De plaatsing van de knoppen was anders dan ik gewend ben, maar omdat ik de meeste instellingen op automatisch liet staan, kon ik vrij snel aan de slag. De belichtingscompensatie werkte prettig en ik zag de effecten daarvan meteen in de zoeker of op het LCD-scherm. De autofocus bleef goed functioneren, zelfs toen het donkerder werd. Wat me vooral opviel, was hoe ver ik kon gaan met het ISO-bereik. Ik heb foto's gemaakt op ISO 800, 10.000, zelfs tot 51.200. Bij hogere ISO’s merkte ik wel dat de automatische witbalans wat blauw uitsloeg. Mogelijk heeft dat te maken met de toename van ruis op dat niveau. Toch vond ik de prestaties indrukwekkend, zeker gezien de scherpe resultaten bij minder licht.

De combinatie Z8 met 14-30mm voelde solide aan. De beelden waren haarscherp van voor tot achter. Wel viel het me op dat bij het kantelen van de camera naar voren, de achtergrondlijn scheef kon gaan lopen. Een logisch gevolg van het enorme gezichtsveld van de 14mm. Hoewel de Z8 zeker een indrukwekkende body is, denk ik dat het verschil met mijn eigen Z6II voor mij als enthousiaste amateur minder relevant is. Voor professionals zullen de hogere resolutie en krachtigere sensor echter ongetwijfeld een groot voordeel zijn.

©Rene Brandwijk / de Dordtograaf

Foto door René Brandwijk • Nikon Z6II • 1/100 sec • f/8 • ISO 100 • 30 mm

Mijn eigen Nikon Z6II blijft favoriet

Na deze dag weet ik zeker dat ik tevreden ben met mijn eigen Z6II. De camera ligt goed in de hand, de lay-out is overzichtelijk en de autofocus doet wat hij moet doen. De combinatie met mijn 24-120mm f/4 S bevalt me al langere tijd uitstekend. Deze lens biedt een groot zoombereik én een fijne beeldkwaliteit over het hele bereik. Het blijft voor mij een allround combinatie die in veel situaties werkt. De Nikon workshop in Rotterdam was een waardevolle ervaring. Ik kon verschillende lenzen en een geavanceerdere body vergelijken met mijn eigen set-up, en dat leverde heldere inzichten op.

Opmerkingen

of en discussieer mee!
Wees de eerste die een opmerking achterlaat.